הצהרות הון מס הכנסה – מה זה ואיך עושים את זה?

הצהרת הון
 
 

הצהרת הון היא ככל הנראה אחד מהמסמכים המפחידים ביותר לכל בעל עסק. בטח אם מדובר על הצהרת הון שעושים אותה בפעם הראשונה ללא הכנה מוקדמת. פתאום ביום בהיר אחד תמצאו בתיבת הדואר שלכם מכתב מרשות המיסים במסגרתו תדרשו לבצע הצהרת הון. אך האם אתם בכלל מבינים מה זה הצהרות הון ואיך יהיה עליכם לבצע אותן? מי שכבר הגיש בעבר הצהרה מהסוג הזה מבין את חשיבותה הרבה. מדובר על מסמך רשמי שחובה להתייחס אליו במלוא הרצינות, כמו לכל שאר המסמכים האחרים. במאמר הבא נסביר לכם בדיוק איך תוכלו לצלוח את המהמורה מבלי שיתעוררו להן בעיות. לא תרצו למצוא את עצמכם במציאות בה אתם לא מגישים את כל המסמכים לרשויות מס. מסמך שלא תגישו בזמן או שלא תגישו כמו שצריך עשוי לסבך אתכם כהוגן. אין סיבה שבגלל הצהרת הון תמצאו את עצמכם מסתבכים עם רשויות המס במדינת ישראל.

מעוניינים לשלוח הצהרת הון?
השאירו פרטים ובואו נדבר

מדוע בעלי עסקים צריכים לעשות הצהרות הון?

נדמה כי לרשויות המס יש את כל המידע עלינו בתור בעלי עסקים. אז מדוע הן דורשות מאיתנו לבצע הצהרת הון אחת לכמה שנים? הסיבה לכך היא הרצון של רשויות המס למנוע הלבנת הון. ברגע שכל בעל עסק יצהיר על חסכונותיו וכספו יהיה אפשר להבין בדיוק מה קורה. אם ישנם פערים גדולים בין ההכנסות לבין הנכסים סימן שמשהו לא התבצע כשורה במעלה הדרך. בעל עסק שלא ימלא את הצהרת ההון ימצא את עצמו בבעיות מול רשויות המס.

הצהרות הון מאפשרות לרשויות המס לראות כי כל בעל עסק פועל בדיוק לפי החוק. אם הכנסתם כמות גדולה של כסף בשנים האחרונות, סימן שתוכלו להרשות לעצמכם יותר. אך אם הכנסתם כמות מועטה של כסף, איך יש לכם כמות עצומה של נכסים? לכל רכישה שתעשו לאורך הדרך צריך להיות הסבר הגיוני. זוהי הדרך היחידה של רשויות המס לנסות להרתיע את בעלי העסקים מלהלבין כספים או להסתיר הכנסות.

האם ניתן למלא הצהרת הון מס הכנסה לבד?

באופן עקרוני כל בעל עסק יכול למלא באופן עצמאי הצהרת הון מס הכנסה. המסמכים מגיעים עד לתיבת הדואר, אותם יהיה ניתן למלא ולשלוח בחזרה לרשות המיסים. אך האם יצא לכם לחשוב על ההשלכות של מילוי הצהרת הון ללא איש מקצוע? יכול להיות כי התמורה במקרה הזה תהיה פחותה אל מול הסיכונים. כל טעות קטנה במילוי המסמכים עלולה לסבך אתכם בהמשך עם רשויות המס. בכל פעם שתהיה טעות יהיה עליכם לספק הסברים שיספקו את פקידי השומה שניצבים מולכם.

אז איך ממלאים הצהרת הון עוסק מורשה או פטור? כל מה שצריך לעשות זה לפנות לאיש מקצוע שמתמחה במילוי הצהרות הון עבור לקוחותיו. ברוב המקרים מדובר על רואה חשבון, כזה שמכיר את העסק שלכם. הוא ידע איך למלא את המסמכים בהתאם לכספים ולנכסים הנמצאים בבעלותכם. אל תביאו את עצמכם למצב בו אתם עושים טעויות שעלולות לעלות לכם ביוקר. ישנם המון בעלי עסקים שהצטערו על כך שהם מילאו את הצהרת ההון בעצם.

טופס הצהרת הון לדוגמא
טופס הצהרת הון לדוגמא
מעוניינים לשלוח הצהרת הון?
השאירו פרטים ובואו נדבר

מה ההבדל בין הצהרת הון עוסק פטור למורשה?

על פניו נדמה כי אין הבדל בין הצהרת הון עוסק פטור לבין עוסק מורשה. אך עליכם להבין כי הצהרת ההון הראשונה היא ככל הנראה הצהרת ההון הכי חשובה מבחינתכם. מדובר על הצהרת ההון הבסיסית שעליה יהיה ניתן להישען או להתבסס בהצהרות ההון הבאות. הצהרת הון עוסק מורשה לרוב מגיעה לאחר כמה שנים אחרי שהעסק צמח וגדל. לפיכך יהיה עליכם להתייחס להצהרת ההון הראשונה במלוא הרצינות. נדגיש כי מבחינת הניירת עצמה לא תמצאו הבדלים בין הצהרות הון של עוסק פטור לבין זאת של עוסק מורשה.

כל כמה זמן תדרשו למלא הצהרת הון מס הכנסה? האמת היא שאין תדירות זמן קבועה שתהיה רלוונטית לכל בעלי העסקים. את הצהרת ההון הראשונה תקבלו בין שנה או שנתיים לאחר הקמת העסק. המטרה של רשויות המס תהיה לקבל שיקוף אותנטי של מצבכם עוד לפני שהעסק צמח והתפתח. לאחר מכן כל 5 עד 10 שנים תקבלו הצהרות הון נוספות שנועדו לראות מה בדיוק קרה בחייכם. אם היו שינויים דרסטיים שלא תואמים את ההכנסה הקיימת יהיה עליכם להביא נימוקים. כל עוד העבודה נעשית עם רואה חשבון מוסמך לא צריכים להיות פערים או להתעורר בעיות.

איך עושים הצהרת הון עוסק מורשה או פטור?

 • יצא לכם להגיש הצהרת הון בעבר? אם מילאתם הצהרת הון בעבר חובה לבצע השוואה עם הצהרת ההון החדשה. הצהרות הון חייבות להתכתב ולהיות מתאימות אלה לאלה בכל הרבדים הקיימים. אם יתגלו פערים משמעותיים, רשויות המס עשויות לזמן אתכם לחקירה. מהסיבה הזאת מוטב לא למהר לשלוח את הצהרת ההון עד שלא ביצעתם השוואה מקיפה. עוד כמה ימים של בדיקה יכולים לאפשר לכם להימנע מחקירות לא נעימות ברשויות המס.
 • עליכם לקחת בחשבון כי רשויות המס מכירות אתכם יותר ממה שנדמה לכם. אם תנסו להעלים דברים, תוך זמן קצר רשויות המס יעלו על כך. הצהרת הון מס הכנסה חייבת להיות אותנטית ואמיתית ככל האפשר. כמובן שאפשר לנסות לעגל פינות, אך בצורה שיהיה ניתן להתעלם ממנה. בכל פעם שתנסו לעגל פינות בצורה מהותית, תזומנו לחקירה אצל אחד מפקידי השומה ברשויות המס. 
 • תשמרו מראש מסמכים המעידים על הוצאות חריגות או גבוהות מהרגיל. כל מסמך ששמרתם לאורך הדרך יהווה כאסמכתא עליה תוכלו להתבסס בהמשך הדרך. אם לא תשמרו את כל המסמכים עם ההוצאות החריגות, לא תמיד תזכרו פרטים חשובים. לפיכך תדאגו לשמור את כל המסמכים שנראים לכם מתאימים, גם אם לא תשתמשו בהם בעתיד. בסופו של יום טוב להגדיל ראש בכל מה שנוגע לעניין הזה.
 • אל תבצעו הפקדות של מזומן מבלי שרשמתם לעצמכם בדיוק את הסיבה להן. זוהי אחת הסיבות המרכזיות לפערים שנוצרים בין הצהרת הון עוסק פטור לבין הצהרת הון עוסק מורשה. תזכור כי לאורך השנים מצטברות ההפקדות והן הופכות להיות לא סבירות. אם אתם רושמים מהיכן הגיע הכסף בכל פעם מחדש יהיו לכם הסברים מדויקים במידת הצורך.
 • תדווחו על כל סכום של כסף שנמצא ברשותכם בבית או בכספת. הרי מדובר על סכום של כסף שחובה לקחת אותו בחשבון בכל אותן הצהרות הון. המון עצמאים חושבים כי הם צריכים לדווח רק על הכסף שנמצא בבנק או בחברות הביטוח השונות. גם כסף מזומן שנמצא אצלכם יכול להרכיב את חלקי הפאזל ולחבר אותם לתמונה שלמה.
 • התייעצו עם רואה חשבון מנוסה בכל מה שנוגע למילוי הצהרת הון מס הכנסה. לרואה חשבון מנוסה יש את הידע הנדרש איך אמורה בדיוק להיראות הצהרת הון. בזכות הידע שהוא צבר לאורך השנים תהיה לכם האופציה להימנע מכל מיני בעיות. הוא יאפשר לכם לנווט בחוכמה את הספינה עד שתגיעו לחוף מבטחים. כל זאת עד לפעם הבאה שבה ידרשו מכם למלא הצהרת הון מעודכנת.
מעוניינים לשלוח הצהרת הון?
השאירו פרטים ובואו נדבר
 
 
זקוקים לעזרה או ייעוץ?
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם
תוכן עניינים
למשרד רואה חשבון בבאר שבע
דרוש/ה מנהל/ת חשבונות
דרישות תפקיד
 1. הנהלת חשבונות מסוג 2 לפחות.
 2. יכולת עבודה בתנאי לחץ.
 3. יחסי אנוש טובים ותודעת שירות גבוהה.
 4. יתרון - ניסיון קודם.
 • המשרה מיועדת לנשים וגברים כאחד.
שלחו לי הודעה 🙂